Drevni grad Sagalasos (3)
Vesti, Zanimljivosti

Skrivena blaga Turske

Svaki kutak ove velike zemlje otkriva jedinstven spoj drevne istorije, prirodnih lepota i kulturnog bogatstva, kao i riznicu skrivenih dragulja koji čekaju da budu otkriveni

Od drevnih ruševina Sagalasosa smeštenih u zelenim brdima Burdura, do mističnog nasleđa Frigijaca na centralnom zapadu Turske, ove destinacije obećavaju nezaboravna putovanja prepuna otkrića i čuda. Da li ste spremni da siđete sa utabane staze i uronite u pejzaže koji oduzimaju dah i otkrijete neispričane istorijske priče koje Tursku čine izvanrednim utočištem za putovanja?

Frigijska dolina: Neotkrivene anadolijske zemlje

Afjon, Frigijska dolina (3)

Frigijci, koji su inspirisali maskotu Olimpijskih igara u Parizu 2024. svojom kultnom frigijskom kapom, bili su jedna od najstarijih civilizacija Anadolije. Frigijska dolina je ogromna regija u kojoj možete pratiti nasleđe ove kulture u provincijama: Eskišehir, Kutahja, Afjon i Ankara.

Frigijskim putem, jednom od najdužih planinarskih staza u Turskoj, možete pratiti stope Frigijaca u njihovoj istorijskoj domovini. Tri alternativne oblasti za početak Frigijskog puta su: Gordion, Sejdiler i farma Jenidže. Gordion, jedan od najnovijih Uneskovih spomenika svetske baštine u Turskoj, najpoznatiji je kao politička i kulturna prestonica Frigije. To je takođe prvo mesto gde se frigijska kapa pojavila na rezbarenom prikazu.

U Afjonu možete započeti svoje putovanje među frigijskim naseljima u Sejdileru, poznatim po fascinantnim vilinskim dimnjacima. Zatim, možete posetiti Ajazini, naselje koje datira još iz perioda Frigijaca i dolinu Gojnuš, dom desetina frigijskih grobnica i spomenika isklesanih u stenama. Vaša prva stanica može biti farma Jenidže u Kutahji gde možete da  vidite i zamkove Deliktaš i Penteser. Bez obzira na to kuda krenete, staze se spajaju u Jazilikaja u Eskišehiru, jednom od najistaknutijih naselja Frigijaca.

Enej: Novi kulturni put za istraživanje

Troja, Čanakale (3)

Enejev put, prva i jedina kulturna ruta koju je registrovao Savet Evrope, jedan je od najupečatljivijih doživljaja Turske. Prateći naraciju o legendarnom Eneju, arheološka ruta se proteže kroz pet evropskih i mediteranskih zemalja – počinje od turske severozapadne obale Egeja, a završava se u Lacijumu, u Italiji. Prema legendi, Eneja je pobegao iz Troje posle Trojanskog rata i otišao na putovanje da izgradi novu Troju. Prolazeći kroz mnoga mesta, njegovo putovanje je završilo postavljanjem temelja rimske civilizacije na italijanskoj zemlji. Enejev put ide Enejevim stopama, okupljajući nekoliko ruralnih predela, prirodnih područja i arheoloških lokaliteta, od kojih su neki upisani na Uneskovu listu svetske baštine. Ruta počinje u drevnom gradu Troji u Čanakaleu i nastavlja se u drevnom gradu Antandros u Balikesiru gde je Eneja sagradio svoje brodove.

Sagalasos: Skriveno drevno čudo

Drevni grad Sagalasos (2)

Anadolija, jedna od najstarijih naseobina u ljudskoj istoriji, može se pohvaliti ogromnim arheološkim bogatstvom. Iako je Burdur dom nekih od ovih arheoloških spomenika u regionu Zapadne Anadolije, on je i dalje relativno nedovoljno istražen.

Jedno od najznačajnijih istorijskih bogatstava grada je drevni grad Sagalasos. Smešten u okrugu Aglasun, Sagalasos se ističe kao drevni grad sa najvećim pozorištem na svetu, sa kapacitetom za čak 9.000 osoba! Jedan od najvažnijih gradova regiona Pisidija tokom rimskog carskog perioda, uvršten je na Uneskovu probnu listu svetske baštine 2009.godine. Među najistaknutijim građevinama u gradu je veličanstvena Antoninova fontana koja teče već 2.000 godina. Drugi drevni grad Burdura, Kibira, takođe je mesto na kome se i danas nalazi funkcionalna drevna fontana.

 

Foto: TGA